Hírek

A magántanárok és kisebb nyelviskolák ellehetetlenítése nem következik a törvényből, minden a Minisztérium szándékán múlik

Az utóbbi napokban végképp kaotikussá vált a felnőttképzési szabályozáscsomaggal kapcsolatos helyzet. Nyelvtanárok, iskolák tucatjaitól kaptunk megkeresést nap mint nap, értelmezést, kapaszkodókat kérve tőlünk. Ezért döntöttünk úgy, hogy részletes jogszabály-értelmezést adunk - már legalábbis a most mindenkit izgató legfontosabb kérdésben: kötelezően kiterjed-e a Felnőttképzési törvény hatálya (és ezzel az engedélyezési előírások) minden nyelvi képzőre vagy sem. Elemzésünkben arra hívjuk fel a figyelmet, hogy az a vállalkozások szabadságát és a nyelvtanulók érdekeit egyaránt súlyosan sértő szabályozás melyet a legutóbbi tájékozatókon tervezetként megismerhettünk, valójában élesen szemben áll a törvény általános szemléletével, és semmilyen módon sem következik a már hatályos Felnőttképzési törvényből. 

Elemzésünket sajtóközleményben tettük közzé, mely jelentős azonnali visszhangot kapott (ezt Facebook oldalunkon igyekszünk követni). Alighanem ennek köszönhető, hogy mára az NGM egyeztető megbeszélést hívott össze. Jogértelmezésünket a minisztérium munkatársai is megerősítették, elismerve, hogy valóban több út kínálkozik a részletszabályozásra, ám mindez politikai döntés kérdése. Kikérték a résztvevő szakmai szervezetek véleményét, javaslatát: A törvény által kínált megengedő, rugalmas értelmezést támogatják-e - ebben az esetben a nyelvi képzők lényegében maguk dönthetnek szabadon arról, hogy a törvény hatálya alatt, engedélyezettként kívánják-e "nem támogatott" programjaikat megvalósítani (élve a csak így elérhető előnyökkel, jogosítványokkal is) vagy ezen kötelezettségek és jogosítványok, kedvezmények nélkül? Az FSZOE, FVSZ, AFIOE és NYESZE képvieslői egyöntetűen ezt a megoldást támogatták.

A józan ész, a szakma és a nyelveket tanulni akarók érdeke, véleménye egybecseng. Most már csak az a kérdés, hogy meghallgatásra talál-e végre mindez az NGM politikai vezetésénél és a szabályozáscsomag utolsó elemeként még hiányzó miniszteri rendeletet ennek megfelelően állítják-e össze, vagy mindezzel szembeszállva felvállalja a minisztérium féltucat nagy képző üzleti érdekeinek képviseletét.

FRISS HÍR (dec 20)

Az NGM közleményben erősítette meg, hogy a fenti szempontokat elfogadva, a Felnőttképzési törvény olyan értelmezését érvényesíti a szabályozás véglegesítése során, mely az iskolák, nyelvtanárok önálló döntésére bízza, hogy a törvény keretei között - a biztosított előnyök és kirótt követelmények mellett - vagy azon kívül kívánják-e folytatni tevékenységüket. A közlemény szövege a kormányzati portálon ITT olvasható...

<< Vissza az előző oldalra