Hírek

Visszásságok a nyelvi képzések akkreditációjában

Az elmúlt hónapok során sorozatosan érkezett egyesületünkhöz olyan jelzés nyelviskoláktól, hogy a programakkreditációs eljárások, a megnövekedett számú és esetenként ismételt hiánypótlási felszólítások miatt, elhúzódnak.  A Felnőttképzési Akkreditáló Testület (FAT) a korábban világosan lefektetett szabályoknak ellentmondó és gyakran ködösen megfogalmazott, teljesíthetetlen követelményeket támaszt  az iskolákkal szemben. Történik mindez éppen akkor, mikor a programok gyors akkreditációjának különösen megnőtt a jelentősége, hiszen a 100 ezer fő nyelvi képzését célzó, 13 milliárd forinttal támogatott TÁMOP programban való részvétel feltétele a pályázati feltételeknek is megfelelő programok akkreditációja. Az eljárások elhúzódása nem csupán a nyelviskolákat hozza nehéz helyzetbe, de a támogatott nyelvi képzésre jelentkező sok ezer potenciális tanulót is hónapokon át tartja bizonytalan helyzetben.

A beadott akkreditációs kérelmek visszautasításának leggyakoribb oka az újkeletű gyakorlat szerint az egyes szintek elérésére megszabott és korábban szakmai konszenzussal elfogadott óraszámkeretek – mindenféle szakmai indoklás nélküli – felülbírálta. Miközben például a FAT honlapján jelenleg is elérhető „Segédlet” a kezdőtől a B2-es szint eléréséhez minimálisan 400-480 tanórás tanfolyamot javasol (és ennek megfelelően bírálták el a korábbi eljárások során az akkreditációs kérelmeket) addig a közelmúltban sorozatosan dobott vissza a testület – esetenként az adott eljárásba bevont szakértők véleményével is ellentétesen – beadványokat, B1-szintről B2-re 500, sőt akár 600 órás minimális óraszám megadását előírva.

Az átláthatatlan szabályozás és ennek következményei miatt egyesületünk levélben fordult a Felnőttképzési Akkreditációs Testület (FAT) elnökéhez, tájékoztatását kérve a döntések alapjául szolgáló szakmai elvárásokról, háttéranyagokról. Kérdéseinkre ugyan választ nem kaptunk, helyette érkezett azonban felkérés, hogy „javaslataikkal, észrevételeikkel konstruktív módon hozzájárulni szíveskedjenek az akkreditáció minőségbiztosítási szempontjainak egységes érvényesülése érdekében”. Egyesületünk a felkérésnek örömmel tett eleget és részletes szakmai elemzését eljuttatta a testület elnökének. Állásfoglalásunkban (mely ITT olvasható),  a felkérésnek megfelelően, külön kitértünk a a „célok eléréséhez szükséges óraszámok, a hiányzás mértéke, az előzetes tudásmérés kötelezővé tételének” kérdéseire.  Kiváncsian várjuk a további fejleményeket.

<< Vissza az előző oldalra